Посів сівалкою Хорш Маестро від Полетехніка

Як проводити посів, щоб потім не кусати лікті?

17 травня асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” провела перший День агротехнологій. В рамках заходу було проведено тестування сівалок точного висіву від різних виробників. Захід відбувся на спеціально відведеному демо-полі компанії "Агро-Регіон", яка активно впроваджує інновації у виробничий процес.

Учасниками тестування стали 8 агрегатів:

  • Challenger 9108 VE Precision Planting
  • KUHN Maxima TRX 16R
  • Horsch Maestro 24.70 SW
  • Great Plains YPE–825 A
  • Lemken Azurit 9
  • Maschio Gaspardo Julia 24
  • Monosem NG Plus 8 pull type
  • Väderstad Tempo 8 F

До всіх сівалок були висунуті однакові вимоги з проведення посіву. Крім того, щоб визначити, як кількість сходів корелює зі швидкістю проходу техніки, посів відбувався на двох швидкостях – 8 км/год і 14 км/год.

основні вимоги до проведення посіву

Яка сівалка впоралася із завданням краще за інші, стане відомо лише у вересні – тоді, власне, і відбудеться збір врожаю в рамках осінніх Днів агротехнологій.

Але для будь-якого господарства – малого чи великого – важливо якомога раніше, не чекаючи осені, розуміти перспективи можливих результатів сезону. Тому компанія SmartFarming вирішила надати учасникам заходу свою аналітику за проведеним посівом для прогнозу врожайності.

Аналіз сходів

Фахівцями компанії 4 червня був проведений обліт демо-ділянок. На жаль, автоматично ідентифікувати рослини було неможливо через ранню фазу їх розвитку, тому 25 червня відбувся повторний виліт – DroneePlane. літав і фотографував поле. Знімки з дрона оброблені в DroneDeploy, на основі чого був побудований ортофотоплан та карта вегетаційного індексу. Дані цього обльоту були більш інформативними.

Ортофотоплан

Ортофотоплан, отриманий в результаті обльоту дроном 25.06.2018

По отриманим зображенням видно, що на частині ділянок є зони, в яких практично відсутні сходи – це явно вплине на результат сезону.

карта розподілу біомаси

Карта індексу NDVI станом на 25.06.2018

Але для коректного прогнозу потрібно виконати більше роботи, ніж один раз облетіти дроном.

Plant counting

Далі фахівці SmartFarming провели підрахунок сходів, він же Plant Counting. Компанія розвиває цей напрям разом з Hummingbird, а також використовує власні алгоритми.

Спершу підрахунок здійснювався за допомогою сервісу Hummingbird. Для цього достатньо інформації, отриманої в ході обльоту: не витрачається час фахівців на підрахунок "вручну".

Карта підрахунку кількості сходів

Карта підрахунку кількості сходів станом на 25.06.2018, побудована за допомогою сервісу Hummingbird

Було ідентифіковано кожну рослину і підраховано їх кількість на кожній з ділянок, а також розраховано середнє значення сходів, отримане на 1 га по кожній з сівалок. Аналітика показала низькі результати сходів. Та знов-таки є певні "але".

23 серпня SmartFarming був проведений ще один обліт. Нижче до вашої уваги – ортофотоплан демо-поля, отриманий в результаті.

Ортофотоплан поля 
Ортофотоплан поля, отриманий в результаті другого обльоту 23.08.2018

За два місяці ситуація дуже змінилася. Якщо подивитися на карту індексу NDVI, отриману в результаті обльоту дроном, а також дані супутникових знімків, то чітко видно, що рослинний покрив значно збільшився.

Карта індексу NDVI 
Карта індексу NDVI, отримана з супутника станом на 23.08.2018

Фахівцями крім обльоту також був проведений підрахунок рослин, але цього разу "вручну".

Повна аналітика за результатами двох операцій Plant Counting наведена в таблиці.

 Аналітика за результатами сходів на демо-ділянках

Аналітика за результатами сходів на демо-ділянках

Зважаючи на те, що при посіві спочатку закладалася густота у 80 тис. насінин на 1 га, то перший обліт і підрахунок сходів показав, що результати низькі на всіх без винятку ділянках. Але дані другого підрахунку свідчать про значне збільшення кількості рослин – аж до пересіву.

Карта індексу NDVI 

Карта індексу NDVI станом на 23.08.2018

Чому така різниця в цифрах?

Нагадаємо, що часовий інтервал між першим і другим Plant Counting становив 2 місяці. У період між проведенням посіву та першим обльотом фактично не було дощів, що підтверджується даними метеосервісів. Це уповільнило ріст рослин.

Діаграма кількості опадів

 Діаграма кількості опадів, що випали в період з 01.05 по 25.08.2018 р.

Кінець червня – початок липня були дощовими, відповідно, ріст рослин посилився, і станом на 23.08.2018 результати Plant Counting на більшості ділянок показали пересіви.

Велика густота стеблостою негативно позначається на врожайності, оскільки рослини конкурують одна з одною за поживні речовини, вологу і сонячне світло. Через дефіцит цих елементів вони не зможуть дати хороший урожай. Тому правильне налаштування сівалок дозволить не лише уникнути перевитрат посівного матеріалу, а й зібрати більше врожаю з гектара за рахунок оптимальної норми висіву.

Відмінності в показниках сходів, отримані в результаті двох обльотів, ще раз доводять важливість проведення моніторингу стану посівів протягом усього сезону, щоб виявити причинно-наслідковий зв'язок і справжні чинники, що впливають на кількість врожаю.